piątek, 10 lutego 2012

Pamiętamy o tych, co zginęli...

Młodszy chorąży Piotr Ciesielski. Dla nas spokojny i zawsze uśmiechnięty Cichy
  To nie jest informacja o moich ulubionych operatorach z Lublińca. Ale ma jak najbardziej związek z tym, co jest doświadczeniem wszystkich żołnierzy. MON właśnie poinformowało, że zatrzymano dwóch kolejnych sprawców zamachu na polskich żołnierzy z 21 grudnia 2011. Zginęło wówczas pięciu polskich żołnierzy. Dla mnie znajomych, ludzi, którzy pełnili misję a Afganistanie w imieniu nas wszystkich. Bo to my, obywatele Polski, ich tam wysłaliśmy. Ale ta śmierć była dla nas, mojej koleżanki Edyty Żemły, oraz mnie, szczególnie bolesna. Chłopaki chronili nasze tyłki podczas kilku wspólnych operacji, gdzie przyglądaliśmy się pracy zespołu odbudowy prowincji. Stąd pamięć o nich, choćby poprzez ściganie przestępców, którzy ich uśmiercili, jest tak dla mnie istotna. 
Natomiast podczas wielu operacji w których zamachowcy byli zatrzymani lub jeszcze będą ścigani, w co nie wątpię, brali udział żołnierze sił specjalnych, w tym także operatorzy z Lublińca.

Oto komunikat MON z dnia dzisiejszego:
  Żołnierze służb specjalnych zatrzymali w Afganistanie dwóch kolejnych podejrzanych o udział w zamach, w którym w grudniu 2011 zginęło pięciu polskich żołnierzy.
  Zamachowcy pochodzą z miejscowości Rawza, gdzie 21 grudnia 2011 zginęło pięciu polskich żołnierzy. Grupa, w której skład wchodzili, specjalizowała się w atakach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych w Ghazni i sąsiednich dystryktach. Zatrzymanie miało miejsce w nocy z 8 na 9 lutego i jest efektem wspólnej pracy żołnierzy Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego prowadzonej metodami operacyjnymi i analitycznymi w kraju oraz w Afganistanie.  W wyniku działań polskich żołnierzy zatrzymano już lub wyeliminowano 5 podejrzanych o zamach na konwój z 21 grudnia 2011. Pierwszych podejrzanych zatrzymano tuż po zamachu a w połowie stycznia w trakcie operacji ISAF zginął zastępca prawdopodobnego zleceniodawcy zamachu, który pod jego nieobecność koordynował działania rebeliantów w rejonie Ghazni i Rawza. Wśród osób zatrzymanych i podejrzewanych o udział w zamachu znajdują się komendanci wyższego i średniego szczebla, aktywni na terenie miasta i dystryktu Ghazni kooperujący ze sobą w zakresie prowadzenia działań bojowych przeciwko wojskom koalicji i afgańskim siłom bezpieczeństwa
  Oficerowie Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego kontynuują wspólne działania operacyjne oraz analityczne mające na celu zatrzymanie wszystkich osób odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie zamachu. Prowadzona jest również ścisła współpraca w ramach sojuszniczej wymiany danych z ISAF, jak również afgańskimi służbami i instytucjami państwowymi.


***
  21 grudnia 2011 w miejscowości Rawza w północnej części prowincji Ghazni doszło do ataku na polski patrol ze składu zespołu odbudowy prowincji - PRT. W wyniku ataku poległo 5 żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc. Zginęli: młodszy chorąży Piotr Ciesielski oraz sierżanci Łukasz Krawiec, Marcin Szczurowski, Marek Tomala i Krystian Banach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz